Eksoz Katalik Konvertörü İptali (DE-CAT)

 

Eksoz katalik konvertörü motorların eksoz sisteminde bulunan,ana görevi eksoz gazındaki CO (carbon monoxide) ve yanmamış HC(hydrocarbons) ların, CO2 (carbon dioxide), H20(Su) ve N2(nitrogen) haline çevrilmesine yardımcı olmaktadır. Doğamızın kirlenmesini önlemek için yıllardır bütün otomobil ve diğer içten yanmalı motorların eksoz sistemelerinde sıklıkla katalitik konvertörü görülmektedir.

Katalik Konvertör

Katalizör aracınızda tıkanıklığa sebebiyet verebilir ve araç hiç istenmeyen bir çekiş düşüklüğüne maruz kalabilir ve bunun çözümü sistemin temizlenmesi, temizlenme yeterli değilse değiştirilmesi ve son olarak iptal edilmesi olarak bilinir.

 

Decat işlemi yapıldığında eksoz sisteminden ayrılan katalizör içi boşalmış demektir. Bunun motorun çalışmasına etkileri genel olarak şöyledir.

 

1-Turbo motorlarda turbonun daha hızlı dönmesi.


2-Motor yönetim sisteminin beklediğinin aksine hava hazla hava akışı olduğundan oksijen sensörlerinin okuduğu değerlerin normalin dışında olması ve yeterli yakıt ayarlaması yapamaması.


3-Yeterli yakıt ayarlaması sağlayamayan motor yönetim sistemli arabalarda motorun daha sıcak çalışması.


4-Motor arıza ışığının yanarak motor arızası vermesi.

 

Genel olarak katalitik konvertörü iptal edilen araçların motor yönetim programlarınında yeniden değişiklik yapılarak motorun daha verimli ve normal ısı değerlerinde çalışması sağlanmalıdır ve motor arıza uyarılarının iptal edilmesi gerekmektedir. Gerekli hava yakıt oranı ayarlanmalıdır.

 

katalizör iptali

Eksoz sisteminden temizlenmiş katalizör görüntüsü


+ Decat işlemi motorunuza chip tuning yapıldığında daha fazla güç sağlayacaktır.

.


 

©2017 us-performance, All Rights Reserved. <antionline>