SIKÇA SORULAN SORULAR ?

Genel olarak kullanıcılar arasında kulaktan kulağa dolaşan bir başka soru ise siyah duman üzerinedir. Kesinlikle hayır, usperformance bünyesinde geliştirilen yazılımlarımız aracınızın genel çalışma koşullarını görsel veya fiziksel olarak değiştirmeyecektir. Motorunuzun hava/yakıt karışımı optimum seviyede kalacaktır.

Lütfen bizimle görüşürüz, her arac için değişmektedir!.

Arac bize ulaştıktan sonra çeşitli test ekipmanları ile (Dinamometre ve diğer) test edilir. Daha sonra aracın motor yönetim sistemine erişim sağlanarak araç güncellenir.

Sadece Chip tuning işlemi ortalama 2 saat sürmektedir. Ek olarak istenilen başka modifikasyonlar gün aşırı zaman alabilmektedir.

Testlerden sorunsuzca geçer, fakat katalizör iptali söz konusu ise doğru ölçüm yapan bir test cihazının testinden geçemez. Günümüzde, Türkiye şartlarında doğru eksoz emisyon ölçümü halen yapılamamaktadır.

Aracınız halen garanti kapsamında ise, garantisinin bozulması olasıdır. Fakat bizim yaptığımız işlem aracınızda her hangi bir fiziksel değişiklik oluşmadan, sadece aracın beyin programını değiştirdiğimizden genel olarak gözle ve elektroniksel olarak fark edilmesi çok düşük bir ihtimaldir.

Hayır, motorların ömürleri aynı kalarak, motorların dayanıklılık sınırlarının fabrikada yapıldığı gibi tekrar altında kalınacaktır.

Seviye 1 (stage 1) olarak adlandırılan güç artışlarında motor ve mekanik aksam ömrü hiç değişmez. Seviye 2, 3 olarak normalden çok daha güç ve tork artışının söz konusu oldugu durumlarda belli bir miktar motor ömrü azalmaktadır.

Eğer sadece performans yazılımı yapılmış ise ekonomi yazılımı kadar azalma söz konusu olmaz. Fakat %7 - %12 lik bir tasarruf söz konusudur.

Evet, Aynı şekilde tekrar orjinal haline cevirmek mümkündür.

Bütün devir aralığında güç ve tork artışı sağlanacaktır.

Ana sebebi dünya üzerinde her hava koşulu(yaz - kış, soğuk - sıcak), oksijen miktarı, hava kalitesi, yakıt kalitesine göre orta düzeyle, ve maksimum verimlilik ile aracın çalışmasını sağlayacak şekilde üretilmesidir. Bu sebepten hiç bir araç fabrikadan maximum verimlilik ile çıkartılmaz ve piyasada gerektiği alanlarda kullanılmaz.

İlk göze çarpan farklılık chip tuning işleminde araca her hangi bir donanım takılmaksızın yapılmasıdır. Performans modüllerinden farklı olarak motorun işleyişindeki enjector zamanlaması, ateşleme zamanı, mazot pompası basınç miktarı, turbo basınç oranı controllü bir şekilde hava ve yakıt miktarı hesaplanarak yapılmaktadır. Diğer tarafta performans modüllerinin pek çoğu mazot basınç sensörünü kandırmaktan öteye geçmeyerek doğru oranda hava yakıt karışımı sağlatamamaktadır. Güç ve tork artışı chip tuning işleminden daha fazla ve verimli olmamakla beraber, aracın mazot pompasına beklenenin üzerinde yüklenerek fazla ray basıncı oluşmaktadır, bu da ilerde yüksek maliyetli pompa revizyon işlemle yapılmasına olanak sunmaktadır.


Whatsapp
scroll up